V České republice umírají každoročně desítky lidí na otravu oxidem uhelnatým, který vzniká pomocí porouchaných nebo špatně udržovaných topných nebo palivo spalujících zařízení.
V těchto zařízeních dochází k nedokonalému spalování, patří sem například trouby, sporáky, ohřívače vody a pokojové ohřívače, karmy, krby, přímotopy, plynové kotle nebo kotle na tuhá paliva, zařízení poháněné motorem jako jsou přenosné generátory, automobily, zařízení která jsou provozována v domácnostech a jiných uzavřených prostorách. Jen v roce 2005, pracovníci záchranné služby evidovali nejméně 94 případů souvisejících s CO úmrtím nebo otravou CO.
V souvislosti s tímto tichým a nenápadným zabijákem mají čísla úmrtnosti v souvislosti s oxidem uhelnatým vzrůstající tendenci a každý rok přibývá více a více obyvatel s otravou CO.
POTŘEBUJEME ALARM OXIDU UHELNATÉHO (CO)? KDE BY MĚL BÝT INSTALOVÁN?
- Každý domov s alespoň jedním spotřebičem / ohřívačem paliva, připojenou garáží nebo krbem by měl mít alarm oxidu uhelnatého.
- Pokud má dům pouze jeden detektor oxidu uhelnatého, měl by být instalován v hlavní ložnici nebo na chodbě mimo prostor na spaní.
- Hlásič CO by měl být instalován na všech podlažích domova i v ložnicích.
- Detektor CO umístěte nejméně 15 metrů od spotřebičů na spalování paliva.
- Zajistěte, aby jednotka nebyla ničím zakrývána.
- Neumísťujte přístroj do mrtvého prostoru nebo vedle okna či dveří.
- Jednou týdně otestujte detektor oxidu uhelnatého stisknutím tlačítka test / reset.
- Každý měsíc odpojte přístroj a vysajte pomocí měkkého kartáčku nebo utřete čistým suchým hadříkem, abyste odstranili nahromaděný prach.